SILVER & METAL / Silver / Jug 7551191
nr 755 1191
JUG
silver, England, London, invändig förgyllning, 1800-talets andra hälft, signed: EEJW, height: 10 cm, weight. 150 gr,
silver, London, invändig förgyllning, 1800-talets andra hälft, signerad: EEJW, höjd: 10 cm, vikt. 150 gr
1500
SEK 1300
Monday April 23 2012
at 18:15:05
1.200 kr
- Thema-auction
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
JUG
nr 755 1191
JUG
Estimate: | 1500 |
Sold: | SEK 1300 |
Monday April 23 2012 |
- Thema-auction
Silver
Jugend
Silver
Jugend